Лечение на алкохолна зависимост
Защо е важно лечението на алкохолна зависимост? Алкохолната зависимост, т.е. алкохолизъм, е най-разпространената зависимост днес. Това е проблем, който засяга всички аспекти от живота на зависимия от алкохол, както и хората, които са близки до него.
Алкохолната зависимост всъщност е непрекъснатото желание на зависимия за алкохолни напитки и невъзможността да спре да пие, въпреки всички негативни ефекти, които това психоактивно вещество предизвиква. Смята се, че 10 до 15% от възрастното население има проблем с алкохола. Според всички изследвания злоупотребата на алкохол напълно уврежда както физическото, така и психическото здраве. Ако не се лекува и лекува с доказани медицински методи, алкохолизмът скъсява живота до 15 години, така че продължителността на живота на човек, който е зависим от алкохол, се скъсява до 55-60 години.
Поради факта, че е легален, лесно достъпен и евтин, алкохолът често не се класифицира като наркотик. От друга страна, ако се злоупотребява с него, се развива силна физическа и психологическа зависимост. След развитие на алкохолизма, като разстройство, отказването от алкохола е много трудно, но не и непостижимо. Причината за това се крие в абстинентната криза, която възниква, когато зависимият от алкохол се опита да спре да го пие.
Поради тези причини лечението на алкохолизма изисква цялостно медицинско лечение в клиника за лечение на зависимости.
Лечение на алкохолизъм - С какво се характеризира това заболяване?
- Психическа зависимост от алкохол. Това е състояние, което представлява прекомерно желание, тоест жажда за последствията, тоест ефектите, причинени от етанола. Това е състояние на релаксация, тъй като алкохолът е депресант, който забавя всички реакции на тялото.
- Физическа зависимост от алкохола. Това е метаболитна зависимост, характеризираща се с появата на сутрешно гадене, треперене на ръцете и краката, треперене на гласа, чувство на дискомфорт, нервност, световъртеж, изпотяване и други подобни.
- Повишаване на толерантността към алкохола. С други думи, за да може зависимият да постигне същия ефект на интоксикация (опиянено състояние), той се нуждае от по-голямо количество, т.е. доза алкохол, отколкото преди.
Лечение на алкохолна зависимост - Какви са признаците и симптомите на алкохолната зависимост?
Алкохолизмът или разстройството, свързано с употребата на алкохол, възниква, когато химически промени, дължащи се на дългосрочна и хронична употреба на това психоактивно вещество, карат мозъка да се промени и да коригира нормалните си функции. Тогава възниква зависимостта.
Факт е, че алкохолизмът е придружен от определени признаци, по които може да се разпознае индивид, зависим от алкохол:
- Консумация на алкохол в по-голяма степен от предвиденото;
- Често и постоянно желание, т.е. жажда за алкохол;
- Продължителна употреба и консумация на алкохол, дори ако това уврежда здравето и живота;
- Неуспешни опити за прекъсване на нездравословните навици за пиене;
- Необходимо е да се пие голямо количество алкохол, за да се усетят ефектите;
- Изпитване на симптоми на абстинентната криза след спиране на пиенето;
- Необходимостта от пиене засяга ежедневните отговорности, като работа или училище;
- Всички други дейности, хобита и интереси се оставят настрана, за да се консумира алкохол;
- Толерантност към алкохола;
- Човек прекарва все повече и повече време в придобиване, консумация и възстановяване от алкохол (пиянство);
- Липса на спиране или намаляване на консумацията на алкохол, дори след като зависимият е осъзнал и признал, че има нужда от професионална помощ;
- Консумация на алкохол в ситуации, застрашаващи здравето и живота на алкохолици и други хора.
Върнете живота си на правилния път
Aлкохолна зависимост и фази на алкохолизма
Хората първо започват да консумират алкохол от любопитство и удоволствие. Поради въздействието си върху мозъка, алкохолът само привидно облекчава психологическите проблеми на хората и подобрява настроението им. Това обаче е само началото на злоупотребата.
Ако човек продължи да пие алкохол, тази консумация се превръща в навик, след това в нужда, която прераства в алкохолна зависимост. В тази връзка има четири етапа на алкохолизъм, които унищожават човека.
- Фаза на умерена консумация на алкохол. Това е фазата, когато човек от време на време или понякога пие алкохол. Този етап често се нарича социално приемлив етап, тъй като потребителят все още има контрол върху пиенето си. Въпреки това, както при всяко друго психоактивно вещество, с времето човек се нуждае от по-големи количества алкохол, за да постигне същия ефект.
- Фаза на тренировка. В тази фаза човекът пие по-често, тоест консумира алкохол в умерени количества. Това е фазата на кризата, когато консумацията на алкохол става вредна и рискована. По-точно в тази фаза зависимият свиква с увеличаване на количествата алкохол, но все още без да развива зависимост. Трябва да се подчертае, че фазата на тренировка е междинна фаза между умерената консумация на алкохолни напитки и алкохолизма. Често човекът дори не осъзнава, че е в този стадий, но продължава да пие, без да осъзнава, че е в проблем.
- Предтоксична фаза. Тук потребителят вече е развил пристрастяване към алкохола, тоест той е станал алкохолик. Тази фаза се характеризира с:
- повишена толерантност към алкохола, когато човек може да пие и понася значително по-голямо количество алкохол;
- психологическа зависимост от алкохол, когато човек има голяма нужда и желание да консумира алкохол, мислейки, че по този начин ще "реши" проблемите си;
- злоупотреба с алкохол, когато човек вече не може да контролира консумацията на алкохол, което причинява проблеми в семейството, в училище, на работа и често със закона.
- Токсична фаза. На този етап човекът е развил пълна физическа и психологическа зависимост от алкохола. Когато човек не приема алкохол в организма си, настъпва абстинентна криза. Също така в тази фаза настъпват значителни вредни последици от алкохолизма, които се усещат не само от алкохолика, но и от неговото семейство, приятели и хора, с които той е в контакт. В тази последна фаза се изразяват последствията във всички сфери на живота.
Какви са патологични механизми при алкохолизма?
Патологичните механизми са:
- Смекчаване и минимизиране на проблема - непрекъснато и продължително омаловажаване на важността на проблема ("Не е нищо, пия само понякога");
- Отричане - отричане на наличието на проблем („Нямам проблем с алкохола“); Рационализация - оправдаване на проблема ("Пия, но мога да спра по всяко време");
- Проекция - различна интерпретация на реални събития („Изобщо не пих много“); Потискане - защита, изразяваща се в забравяне на всички неприятни събития, свързани с консумацията на алкохол ("Не помня нищо");
- Социално сравняване - постоянно сравняване на собствения проблем с пиенето с пиенето на други хора („Не съм единственият, който пие, и други пият“).
Какви са последствията от алкохолната зависимост?
Една от основните причини, поради които хората пият и поради които, следователно, възниква зависимост, е желанието за ефектите (последствията), които алкохолът причинява. Всички последици от алкохолизма могат да бъдат разделени на краткосрочни и дългосрочни ефекти.
Въпреки че и двете форми на последствия са вредни за зависимия и неговата среда, трябва да се обърне специално внимание на дългосрочните последици от алкохолизма, които определено изискват лечение на алкохолизъм.
Краткосрочни последици от алкохолизма
- Неяснота;
- Намалена способност за вземане на рационални решения;
- Лоша координация на ръцете и краката;
- Гадене, повръщане, загуба на съзнанието;
- Намалена способност за краткосрочна памет.
Дългосрочни последици от алкохолизма
Всички дългосрочни вредни последици от алкохолизма могат да бъдат разделени на физически, психологически и социални
Физическите последици от алкохолизма включват:
- ЦНС (увреждане на централната нервна система и мозъка, лезии, нарушение на когнитивните функции, полиневропатия, енцефалопатия, алкохолна деменция, синдром на Корсаков);
- Сърдечно-съдови проблеми (високо кръвно налягане, сърдечни заболявания, инсулт);
- Черен дроб (фиброза, цироза, мастен черен дроб, алкохолен хепатит);
- Бъбреци (остра бъбречна недостатъчност, хронично бъбречно заболяване);
- Панкреас (хроничен панкреатит, хепатит, диабет тип II);
- Стомашно-чревен тракт (гастрит, язва на стомаха, дванадесетопръстника, кървене от стомаха, ракови заболявания);
- Кожни заболявания (алкохолен еритем, постпрандиален еритем, дерматоза-пелагра, перманентен еритем, розацея);
- Имунна система (податливост към инфекции и заболявания като туберкулоза и пневмония);
- Повишен риск от получаване на някои видове рак, т.е. карцином.
Психичните последици от алкохолизма включват:
- Депресия и тревожност;
- Панически атаки;
- Шизофрения;
- Алкохолна психоза, епилепсия,
- Патологична ревност, делириум тременс.
Социалните последици от алкохолизма включват:
- Нарушаване на семейните отношения;
- Проблеми на случайни места;
- Загуба на работа;
- Пренебрегване на ежедневните задължения;
- Загуба на интерес към предишни хобита и интереси;
- Загуба на семейство и приятели;
- Загуба на социални умения;
- Финансови проблеми;
- Проблеми със закона.
Алкохолна зависимост и абстинентна криза
Абстинентната криза при зависимите от алкохол е състояние, което възниква, когато зависимият внезапно спре да пие алкохол или намали количеството му. С други думи, абстинентната криза се проявява чрез влечението на зависимия към алкохола, което възниква като следствие от придобита физическа зависимост. В екстремни случаи абстинентната криза може да доведе до смъртта на зависимия.
Индивид, зависим от алкохол, чрез синдрома на абстинентна криза, чувства комбинация от психологически, физически и емоционални симптоми – от лека тревожност до умора и гадене. Симптомите на абстинентна алкохолна криза се появяват в периода от 12 до 48 след спиране на алкохола.
Според изследвания, признаците на абстинентна криза обикновено включват поне два от следните симптоми:
- Треперене (тремор);
- Неразположение;
- Загуба на апетит;
- Повръщане;
- Световъртеж;
- Раздразнителност;
- Високо кръвно налягане и ускорен пулс;
- Объркване;
- Изпотяване;
- Безсъние и кошмари.
Освен това, абстинентната криза се изразява и в по-ниска интелектуална и трудова ефективност, агресивност, затруднения в общуването, напрежение и депресия. Всички тези симптоми могат да се влошат през следващите 2 до 3 дни от деня на началото на абстинентната криза. В някои случаи те могат да продължат до няколко седмици.
По-тежките форми на абстинентна криза включват алкохолна халюциноза и епилептични припадъци. Най-тежкият симптом, тоест следствие от абстинентна криза, е делириум тременс.
Kакво е делириум тременс?
Делириум тременс (алкохолна лудост) е най-тежкото усложнение на алкохолизма. За съжаление, това е рядка психоза при алкохолиците, която възниква в резултат на токсичния ефект на алкохола.
Делириум тременс възниква в резултат на внезапно спиране на приема на алкохол в рамките на 48 до 96 часа, което е предшествано от постоянно продължително пиене на големи количества алкохол. Възможността за поява на делириум при хронични алкохолици се оценява на 5% до 10%. По-често се среща при по-възрастните хора, тъй като те вече имат структурно увреждане на мозъка.
Клиничната картина на делириум тременс е объркване, дезориентация във времето и пространството, халюцинации (като мишки, буболечки и др.), психомоторна възбуда, силен страх, безсъние, нарушение на паметта, тремор, изпотяване, повишена телесна температура, ускорен пулс, повишено кръвно налягане и разширени зеници.
В допълнение към тези симптоми са налице дехидратация и електролитен дисбаланс. Симптомите се появяват вечер и се влошават през нощта.
Рисковите фактори за появата на делириум тременс са:
- Предишни епилептични припадъци, възникнали поради спиране на консумацията на алкохол;
- Внезапно спиране на консумацията на алкохол;
- Свързани физически или соматични заболявания;
- Прекомерна консумация на големи дози алкохол на дневна база;
- Силна нужда от пиене;
- Напреднала възраст;
- Структурно увреждане на мозъка;
- Ниска концентрация на калий в кръвта;
Лечение на делириум тременс
Лечението включва парентерално приложение на бензодиазепини и хипнотици с рехидратираща, антибиотична, мултивитаминна, кардиопротективна, антикоагулационна и друга необходима терапия. Лечението се провежда в болнични условия, като най-адекватното алкохолно лечение се провежда в интензивно отделение.
Усложненията на делириум тременс включват: дихателна недостатъчност, спиране на дишането, пневмония, сърдечна аритмия, остър миокарден инфаркт, чернодробна недостатъчност, бъбречна недостатъчност и епилепсия.
Въпреки интензивното лечение, смъртността на пациентите, страдащи от делириум, варира от 5% до 15%. Днес при съвременни диагностични и лечебни мерки е около 5%. Най-честите причини за смърт са дихателна недостатъчност и сърдечна аритмия. Пациентите в делириум също са изложени на висок риск от късни усложнения на хроничния алкохолизъм, най-честите от които са цироза на черния дроб и увреждане на мозъка (синдром на Wernicke-Korsakoff и деменция, предизвикана от алкохол).
Лечение на алкохолна зависимост и терапия в център “MedTiМ”
Алкохолната зависимост е заболяване, което представлява сериозен проблем не само за пациента, но и за семейството и най-близките хора на алкохолика. Лечението на алкохолната зависимост включва холистичен интегриран подход, който включва психологическо, фармакологично и социално лечение.
Ако се интересувате от цени за лечение на алкохолизъм, не се колебайте да ни се обадите или да ни изпратите имейл.
Лечението на алкохолно зависими е с продължителност 14 дни.