Окупационна терапия - Качествено свободно време
Първо, окупационната терапия е изключително важна за лечението на зависимите пациенти. По-точно, това е онова, което се нарича окупационна терапия в рамките на стационарното лечение на зависимости. Накратко, включва всички ръчни, творчески, развлекателни, образователни и други дейности.
Целта ѝ е постигане и подобряване на определени физически и психически функции на пациента. Ролята на окупационната терапия е ресоциализацията и началото на промяната. Провежда се и паралелно с психотерапията. Окупационната терапия в психиатрията подготвя пациента да се върне в социалната среда.
Окупационните терапевти участват в работата с пациентите, като я планират и осъществяват в съответствие с психологическото състояние на пациента.
Важно е да се отбележи, че работата може да се организира групово и/или индивидуално, съобразено с интересите, желанията и възможностите на пациента.
Психолог и специализиран педагог, с подкрепата на окупационен терапевт, провеждат разговор с пациента, въз основа на който организират или дават препоръки за ежедневните дейности.
Окупационната терапия като част от медицинското лечение
В център “MedTiМ” тя се провежда в специални помещения в следобедните часове, когато пациентите приключват медицинската част от лечението – медицински процедури, изследвания, психотерапия и обучение.
Макар че не е задължителна част от лечението на зависимостите, тя е препоръчителна, защото представлява качествено прекарване на свободното време.
С вашата подкрепа вашите близки ще преодолеят предизвикателствата и ще започнат нов живот!
Върнете живота си на правилния път
Окупационната терапия се разделя на спортни дейности, ръчни умения, техники за релаксация като част от терапевтичния процес (автогенен тренинг, прогресивна мускулна релаксация) и психосоциални умения. Например в трапезарията и всекидневната има Sony PlayStation и различни настолни игри.
Освен това пациентите, които са физически и психически стабилни, с одобрението на лекар и под наблюдението на охранителен персонал, отиват на предварително организирани еднодневни екскурзии.
Окупационният терапевт заедно с пациентите организират терапевтична общност. Терапевтичната общност има за задача да включи пациента в самото лечение, да го научи на отговорност. Окупационният терапевт работи върху психосоциални умения и компоненти, включително способността за социално взаимодействие и обработка на емоции, приемане на нови ценности и интереси, подготовка за нови роли, развиване на вътрешноличностни умения, изразяване на себе си, научаване да реагира на предизвикателствата и промените в живота, времето управление и самоконтрол.
По време на лечението, окупационният терапевт следва интересите на всеки пациент, насочва го и записва напредъка на когнитивните функции в началото и към края на болничното лечение. Той е един от показателите за това как пациентът е реагирал на всички медицински лечения и процедури по време на болничното лечение.
Развлечение в клиниката.
- Дигитално развлечние (конзола PlayStation): Видеоигрите могат да служат като положително разсейване и да осигурят на пациентите временно бягство от стреса и предизвикателствата, пред които са изправени. Те могат също така да насърчат развитието на социални умения и създаването на връзки между пациентите.
- Спортни дейности (тенис на маса и билярд): Участието в развлекателни спортни дейности може да има физически и психически ползи. Насърчава общуването, физическата активност и може да допринесе за справяне със стреса. Тези дейности могат особено да допринесат за релаксация и екипен дух.
Като предоставя разнообразен спектър от развлечения, клиниката признава важността на посрещането на холистичните нужди на пациентите, като взема предвид тяхното физическо, емоционално и социално благополучие. Тези дейности също могат да играят роля в създаването на терапевтична среда, която поддържа връзката между пациентите и медицинския персонал.
Ние се грижим тези дейности да бъдат интегрирани по начин, който отговаря на специфичните терапевтични цели на клиниката и подпомага процеса на възстановяване на пациента. Това ще допринесе за създаването на положително и приобщаващо преживяване за хората, подложени на лечение.
Излети за почивка и културни дейности
- Емоционално благополучие: Релаксиращите излети осигуряват на пациентите почивка от ежедневната им рутина, което може да помогне за намаляване на стреса и подобряване на емоционалното благополучие. Откриването на културни места също може да предизвика положителни и стимулиращи емоции.
- Временно бягство: Излетите за релаксация осигуряват временно бягство от клиничната обстановка, позволявайки на пациентите да се отделят от тревогите си и да имат положителни преживявания извън обкръжаващата среда.
- Културно образование: Културните излети предлагат на пациентите възможност да открият и оценят културното богатство на Сърбия. Това може да включва посещения на исторически места, които могат да бъдат образователни и интелектуално стимулиращи.
- Социална реинтеграция: Културните излети могат да помогнат на пациентите да се подготвят за социална реинтеграция след престоя си в клиниката. Излагането на социални дейности и места може да помогне за укрепване на техните социални умения и повишаване на тяхното самочувствие.
Или се свържете с нас по имейл отдолу.