Как да помогнем на зависимия? Въпрос, с който не само медиите, но и семействата, чиито членове се сблъскват с проблема на зависимостта, се занимават.
Различните психоактивни вещества са верни спътници на човека през историята. Въпреки това, през 21 век те преживяват истински бум, превръщайки се в глобален здравен проблем. Че ситуацията наистина е тревожна, се потвърждава и от статистическите данни.
Последните изследвания показват, че във всеки момент около 14 процента от хората в света използват някакво психоактивно вещество. Най-разпространен е алкохолизмът с над 230 милиона регистрирани случаи. Причината за това се крие във факта, че алкохолът е легален и следователно е най-достъпното вещество. Въпреки това, набавянето на наркотици вече не е толкова трудно. Сред тях първо място заема кокаинът, от чиято злоупотреба страдат около 20 милиона души. Докато с хероиновата зависимост се борят около 2 милиона.
За съжаление, с всяка изминала година нараства тенденцията за употреба, като възрастовата граница се снижава. Като имате това предвид, болницата за лечение на зависимости MedTiM ви дава отговор на въпроса: „Как да помогнем на зависимия?“
Признайте, че имате проблем
Преди да пристъпите към разглеждане на въпроса как да помогнете на зависимия, първо трябва да разпознаете проблема. Хората, зависими от наркотици или алкохол, много рядко сами търсят помощ. Всъщност, повечето от тях дори няма да признаят, че страдат от зависимост, а ще продължат да прикриват симптомите, търсейки начини да се сдобият с нова доза. Въпреки това, признаците могат ясно да се забележат, ако обърнете внимание.
Всяка зависимост има свои характерни физически и психически симптоми, така че първата стъпка е добра информираност, за да разпознаете за кое вещество става въпрос. Препоръчително е да се консултирате с лекар, психолог и други специалисти, които ще ви насочат по-задълбочено към проблема със зависимостта.
Дори и когато не можете да установите дали вашият близък е зависим от марихуана, лекарства или по-„тежки“ вещества, със сигурност ще забележите промени в тялото, в поведението, в интересите, както и в социалната среда. Отчуждението от семейството също може да подсказва за проблема със зависимостта.
Как да помогнем на зависимия? Решението се крие в искрения разговор
Бъдете наясно, че хората, които страдат от зависимости, се различават от тези, които страдат от обикновени заболявания. Много от тях не осъзнават, че имат проблем, докато други нямат силата да започнат битката с него, защото се страхуват от мъките, които носи абстинентната криза.
За да насърчите близкия си да започне лечение, трябва да внимавате с думите, а дори и с тона на гласа си. Най-добре е да започнете разговора с неформална, успокояваща тема. След това напомнете на събеседника за вашите добри отношения. Едва след това можете да изкажете своето мнение.
Вместо критика, покажете грижа, но и разбиране защо е възникнал проблемът. В същото време насочете вниманието към негативните последици, които зависимостта е донесла. Само по този начин ще спечелите доверието на близкия си човек, за да може той открито да говори с вас.
Понякога, грижовният подход няма ефект и може да предизвика гняв у зависимия. Затова се въоръжете с търпение и оставете членът на вашето семейство сам да обмисли всичко, преди отново да започнете подобен разговор.
Как да помогнем на зависимия? Бъдете му подкрепа!
Вземането на решение да се започне лечение на зависимост от кокаин, хероин или всяко друго вещество наистина е трудно.
Не позволявайте на вашия близък да премине през това сам. От избора на болница, през хода на лечението, до по-късния период на ресоциализация – покажете, че винаги сте там и че може да разчита на вас във всеки един момент.