Алкохолици – Когато чашката стане навик, когато навикът стане ужасяваща болест!

Симптоми на алкохолизъм и ефективни начини за лечение

Алкохол – вещество, което е отговорно за повече от 5 процента от всички смъртни случаи по света. Злоупотреба с алкохол и прекомерно пиене са четвъртата водеща причина за всички (предотвратими) смъртни случаи в световен мащаб. Алкохолизъм е заболяване, което според официалния брой на заболелите е на трето място сред всички болести! Трябва ли да се каже още нещо за това до каква степен разстройство при употреба на алкохол и алкохолизъм разрушават човека и всичките му връзки с обществото? Алкохолът, въпреки че е легален и достъпен навсякъде, е толкова пристрастяващ, че алкохолици просто не могат да устоят на желанието да консумират алкохолни напитки. И винаги има причина за това – от гледна точка на алкохолика.

Алкохолизмът не е просто необичаен модел на поведение. Алкохолизмът не е просто лош навик или порок на алкохолика. Това не е състояние, в което влизат хора със „слаб характер“ или „отсъствие или липса на морал“. Това е сериозно, хронично и прогресиращо заболяване, което не познава дискриминация. Това е заболяване, което може да засегне всеки, независимо от пол, възраст, религия, раса, нация, богатство, културна и ценностна система.

Алкохолизмът е най-разпространената зависимост днес и единственият изход от това състояние е лечението на алкохолната зависимост!

Това заболяване се отразява негативно на всеки аспект от живота на алкохолика. Злоупотребата с алкохол разрушава неговото психическо, психическо и физическо здраве. Връзките на алкохолика със семейството, приятелите и околната среда са напълно нарушени. Заради алкохола страда не само алкохоликът, но и цялото му семейство. Най-просто казано – животът на алкохолика, с продължаването на пиенето и прогресивното развитие на това заболяване, се превръща в истински ад.

Ето защо тук възникват много въпроси. Защо хората стават алкохолици на първо място? Кой е алкохолик? Как се държат алкохолици, как изглежда алкохоликът? Какъв е животът, бракът или връзка с алкохолик? Дали и до каква степен деца на алкохолиците страдат от влиянието на алкохола? Има ли разлики между мъжки и женски алкохолици? В крайна сметка, как да помогнете на алкохолик, тоест как да излекувате алкохолик и да го откажете от употребата на алкохол завинаги?

В нашия по-нататъшен текст ще се опитаме да отговорим на тези и много други въпроси за алкохолиците.

Защо някои хора стават алкохолици?

Преди да разберем кой е алкохолик, какво е поведение на алкохолик и как да разпознаем алкохолика, е необходимо да погледнем корените на този проблем. По-точно, необходимо е да се разбере защо хората стават алкохолици.

Както е известно, консумацията на алкохолни напитки се счита за социално приемливо и обичайно поведение. Освен това умереното пиене в определени ситуации (тържества, сватби, рождени дни, дипломи…) се е превърнало в неразделна част от израстването и културата на много общества, включително и нашето.

И докато отделните хора, след първоначален махмурлук и не много приятни преживявания на прекомерно пиене, се отказват от алкохола завинаги или се научават да го консумират умерено, за някои хора това не е така. Други хора, след първоначалното и илюзорно удоволствие от алкохолните напитки, напълно губят контрол над себе си и над желанието за алкохол. От чаша „безвредна“ напитка човек бързо изпада в състояние на опиянение и прекомерно пиене. Това състояние в повечето случаи води до алкохолизъм.

Алкохолици позволяват ли си това или има определени неща, които са извън техния контрол, които влияят на поведение на алкохолици? По принцип има няколко фактора, които определят дали човек ще стане алкохолик. Това е много важно, ако искаме да разберем причините за алкохолизъм и корените на алкохолното поведение. Това са само някои от тях:

1) Генетика и история на алкохолизма в семейството

Рискът от алкохолизъм е по-голям, ако човек има близък член на семейството, който е алкохолик или има проблеми със злоупотребата с алкохол (родител, брат, сестра…). Предишни изследвания показват, че има значителни генетични, т.е. наследствени фактори, които влияят на хората да станат алкохолици в даден момент от живота си.

Освен това някои хора могат да започнат да пият и да злоупотребяват с алкохол в резултат на това, че са свидетели на прекомерната консумация на алкохол от член на семейството. Рискът е още по-голям, ако човекът е бил свидетел на пиянството на единия или двамата си родители като дете. По-късно ще говорим повече за децата на родители алкохолици.

Следователно, въпреки наличието на генетични фактори, не може да се каже, че някой се ражда алкохолик. Вярно е, че човек може да стане това едва по-късно в живота си. Това означава, че алкохолизмът е заболяване, което може както да се предотврати, така и да се лекува.

2) Поведение на алкохолиците и житейски събития

Някои стресиращи и травматични житейски събития и преживявания са свързани с развитието на алкохолизъм. Някои от примерите са: смърт, т.е. загуба на близък човек, развод, раздяла с партньор… Освен тях стресови тригери могат да бъдат загубата на работа, свидетелството на травматично събитие, борбата с финансови проблеми и подобни.

Стресът, депресията и травмата са несъмнени спътници на тези и подобни житейски преживявания. В желанието си да преодолеят, забравят и „превъзмогнат” тези проблеми, хората често употребяват алкохол. Те обаче не само не преодоляват споменатите проблеми и „не лекуват болката“ с този навик, но и влошават психологическото си здраве. По този начин рискът от алкохолизъм се увеличава.

Статистиката показва, че за около 60 процента от хората, които се лекуват от алкохолизъм, е необходимо също така и лечение на депресия или тревожност – психични състояния, които първоначално са причинили алкохолна зависимост.

3) Малтретиране или пренебрегване в детството

Ако човек е преживял някакъв вид малтретиране или пренебрегване през детството, това може да увеличи риска от развитие на алкохолизъм по-късно в живота. Децата на алкохолиците са типичен пример за това.

Това може да се случи поради факта, че хората в по-късна възраст не са успели да създадат и развият здрави механизми за справяне със споменатите травматични събития от детството. За да не признаят, че са били подложени на насилие като деца и за да се справят по-лесно с този проблем, хората често прибягват до алкохола или други психоактивни вещества.

4) Социални фактори (среда) и натиск от връстници

Има и определени социални фактори, които могат да повлияят на хората да станат алкохолици. Например може да включва неща като култура, религия, работа, настоящ етап от живота или възраст, на която се намира човек.

Например, човек, който е навлязъл в юношеския период, искайки да експериментира или да се докаже пред обществото, може да започне с неопитно пиене. Или, ако човек учи в колеж, има възможност за повишено пиене на алкохолни напитки. Причините за това са „студентски живот“, отпускане след положен изпит, желание за приемане от обществото и други подобни.

В този смисъл натискът от страна на връстниците може да окаже значително влияние върху това човек да стане алкохолик. Ако приятели, колеги от работата, дори партньори, редовно пият и насърчават човека да се присъедини към тях, е напълно възможно това да създаде нездравословен навик за пиене у човека.

В допълнение към всичко това многобройни проучвания показват, че хората, които живеят близо до магазини за алкохол или дискаунт магазини, имат по-положително отношение към алкохола в сравнение с други. Въпреки общоприетото схващане, хората, които идват от по-богатите квартали и семейства, са по-склонни да се напият и пият, отколкото тези, които живеят под прага на бедността.

5) Алкохолици и пиене от непълнолетни

Възрастта, на която хората започват да пият, може да повлияе на риска от алкохолизъм. Ако това се случи в ранна възраст, когато лицето е още непълнолетно, вероятността от алкохолизъм в по-късна възраст се увеличава.

Статистиката показва, че колкото по-млад човек започне да пие, толкова по-голям е шансът да развие разстройство, свързано с употребата на алкохол в бъдеще. Младежите, тийнейджърите и юношите, които са започнали да пият преди 15-годишна възраст, са дори 4 пъти по-склонни да станат алкохолици. Казваме това в сравнение с хората, които са започнали да пият алкохол в зряла възраст.

Като цяло, хората стават алкохолици поради процес, известен в психологията като „положително подсилване“. Това е процес, който предполага награда за нещо „добре“ направено. „Положителното подсилване“ насърчава формирането на определени модели на поведение, като едновременно с това предлага награда за такова поведение.

В контекста на алкохолизма, консумацията на алкохолни напитки може да накара човек да изпита „положителни“ резултати и „награда“, като чувство на самоувереност, релаксация, безгрижие. Поради тази „награда“ човекът ще иска да пие отново и отново, за да изпита споменатите ефекти.

С течение на времето, в резултат на неконтролирано и многократно пиене, се развива толерантност, което означава, че човек трябва да пие по-често и в по-големи количества, за да усети желаните ефекти. В случай на спиране на пиенето има много неприятни симптоми на алкохолна криза. За да избегне тези болезнени симптоми, човекът продължава да пие, като по този начин влиза в порочен и често смъртоносен цикъл на алкохолизъм.

Как да разпознаем и преодолеем зависимостта към алкохол

Кой е алкохолик и определението за алкохолик?

Видяхме какво може да накара някои хора да станат алкохолици. Възниква обаче въпросът – кой е алкохолик? Кога можем да кажем, че човек е алкохолик? Има ли определение за алкохолик? Тези въпроси възникват, защото не всеки, който пие, е и алкохолик.

Алкохолик е човек, който е психически и физически зависим от алкохола. Лице, което поради неконтролирано, неумерено, дългосрочно и компулсивно пиене показва симптоми на физическо, психологическо, поведенческо и социално влошаване, може да се нарече алкохолик.

Казано по-банално и просто – алкохолик е всеки човек, който не може да си представи ежедневието без алкохол, тоест който не може да функционира нормално без алкохол. Човек, който не може да контролира себе си и желанието си да консумира алкохолни напитки, може да се счита за алкохолик.

Ако се чудите кой е алкохолик, най-кратко може да се каже, че това е човек, който е обсебен от пиенето на алкохол във всеки смисъл!

Жаждата за алкохолни напитки е толкова голяма и интензивна, че алкохолици губят контрол над себе си и поведението си. В този случай говорим за психологическа зависимост от алкохола и тогава алкохоликът просто не е в състояние да контролира количеството напитка, коeто пие.

От друга страна, когато човек не може да издържи и най-краткия период от време без алкохол, тогава говорим за физическа зависимост от алкохола. Алкохолик е човек, който е развил толерантност към алкохола и е привикнал тялото си към съответното ниво на това психоактивно вещество в кръвта. Ако алкохоликът не пие или поне намали количеството алкохол, настъпва споменатата алкохолна абстинентна криза, с която алкохоликът се „бори” като пие още повече и повече.

Алкохолик е човек, който винаги има причини, поводи, мотиви и оправдания да пие. Независимо дали става въпрос за рождени дни, празненства, кръщенета, сбогувания, ваканции, кавги, разводи или раздяла с партньор, болест или смърт на близък човек, актуалната социално-политическа ситуация в обществото… Без „чашката” алкохоликът не може да функционира нормално.

Алкохолици симптоми и външен вид на алкохолици - На какво трябва да обърнете внимание?

Алкохолизмът е заболяване, което разрушава живота на индивида и неговата среда по всякакъв начин. Ефектите от злоупотребата с алкохол се отразяват във всяка сфера на живота. Най-фрапиращата, тоест най-забележимата в това отношение е външният вид на алкохолика.

Така че, въпреки че можете да разпознаете алкохолик по характерно поведение и психологически черти, физическият външен вид на алкохолика първо ще ви позволи да разберете отговора на въпроса как да разпознаете алкохолик.

Това са само някои от забележимите и видими физически промени при алкохолиците:

Алкохолици често са разхвърляни и небрежни към хигиената си. Не им пука дали са облечени правилно или не. Кожата им е суха, а очите им изглеждат уморени и „ранени“, което е следствие от лоша хигиена, дехидратация, отслабена имунна система и недоспиване. В много случаи алкохолиците се усещат на алкохол, т.е. миризмата на алкохол често може да се усети по дрехите им или в дъха им.

Алкохолиците често са уморени, очите им са зачервени, често изпитват главоболие и гадене.

Алкохолизмът значително влияе върху апетита на човек. Понякога човек може да отслабне поради загуба на глад, тъй като фокусът му се измества към алкохола. От друга страна, алкохолиците също могат да напълнеят поради приема на храни с високо съдържание на мазнини. Това е така, защото алкохолът стимулира производството на хормони, които влияят на глада.

Външният вид на алкохолик е най-впечатляващ на лицето му. Лицето му често е зачервено поради разширени кръвоносни съдове – особено по носа и бузите. В дългосрочен план тези съдове могат да се разширят до такава степен, причинявайки паякообразни вени по кожата. Същевременно, поради задържането на вода, лицето може да е подуто.

Злоупотребата с алкохол значително отслабва имунната система, поради което алкохолици често страдат от повтарящи се инфекции и абсцеси (кожни рани). Освен това алкохолът допълнително изсушава кожата, което може да доведе до кожни заболявания.

Алкохолици, особено когато са пияни, са нестабилни на краката си. Частта от мозъка, която контролира баланса и координацията, може да бъде нарушена под въздействието на алкохол. Следователно рискът от падания и инциденти е по-висок, дори когато човек е трезвен! В същото време при алкохолиците се забелязват понякога необясними синини и драскотини.

Ако са налице чернодробни заболявания от алкохол (затлъстяване на черния дроб, хепатит, цироза), кожата и склерата може да пожълтяват (жълтеница).

Алкохолици симптоми и външен вид на алкохолици - На какво трябва да обърнете внимание?

Алкохолизъм симптоми или признаците, че някой е алкохолик, могат да бъдат изключително незабележими – поне в началото. Винаги се започва с едно или няколко напитки, така че с течение на времето количеството на консумираните напитки се увеличава. И така, с течение на времето, алкохолици пият все по-често и посягат към алкохолните напитки, за да се „освободят“ от стреса или да се отпуснат след тежък ден. В това отношение симптомите на алкохолизъм могат да бъдат разпознати най-вече чрез разглеждане на поведение на алкохолиците.

Този модел на поведение води до факта, че алкохолици, поради алкохола, пренебрегват всички свои отговорности, т.е. семейни, социални и професионални задължения. В същото време алкохолици пренебрегват заниманията и хобитата си, които са ги изпълвали преди. Семейството вече не е на първо място за алкохолика, затова живот с алкохолик е много сложен и труден.

Ако отговорът на два от следните четири въпроса е положителен, много вероятно е човекът да е алкохолик:

  1. Чувствали ли сте някога нужда или желание да намалите пиенето си?
  2. Хората около вас дразнели ли са ви или ви дразнят с коментари относно навиците ви за пиене?
  3. Чувствате ли се някога виновни за количеството алкохол, което пиете?
  4. Имали ли сте нужда от питие сутрин, за да започнете деня си, да успокоите нервите си или да се отървете от махмурлука?

Освен че пренебрегва семейството, алкохоликът се посвещава все по-малко на общуване, колеги, приятели и много други дейности, които са му харесвали преди появата на това заболяване. Мисленето за алкохол, получаването на алкохол, консумацията на алкохол и възстановяването от пиенето стават приоритет в живота на алкохолика. Алкохоликът достига до онзи момент в живота си, когато нищо друго няма значение за него, освен алкохола.

Въпреки всички вредни и лоши последици, които алкохолът причинява в живота на алкохолика (психически, физически и социален), той продължава да пие. Дори вече не се интересува от здравето си.

Алкохолици и критерии за определяне кой е алкохолик

На практика има 4 критерия, по които може да се определи кой е алкохолик и кой не. Тоест тези критерии помагат да се определи дали човек е зависим от алкохола и по тях по-лесно се установяват алкохолици симптоми.

Ако дадено лице отговаря само на два от следните четири критерия, може да се каже, че има разстройство, свързано с употребата на алкохол, тоест пристрастяване към алкохола.

КРИТЕРИЙ 1 – НЕВЪЗМОЖНОСТ ЗА КОНТРОЛ

Човек не може да се спре на една чаша напитка. Алкохолици не могат да контролират и въздържат желанието си да консумират алкохол. Понякога алкохоликът може да изкара дни без да пие, но щом го направи, една чаша не му стига и трябва да пие повече.

КРИТЕРИЙ 2 – НЕВЪЗМОЖНОСТ ДА СЕ ВЪЗДЪРЖАТЕ ОТ АЛКОХОЛ

Въздържанието от алкохол предполага абстиненция от това вещество. Алкохолици са хора, които не могат да издържат дълго без алкохол. Първоначално и най-често човек пие веднъж месечно, така че с времето тези интервали без алкохол стават все по-кратки. В крайна сметка алкохоликът достига етапа, в който не може да издържи и ден без алкохол.

Ако не пият алкохол, алкохолици изпадат в споменатата абстинентна криза, придружена от множество неприятни симптоми. Някои от тези симптоми са нервност, изпотяване, агресивност, възбуда, треперене, желание за пиене… Най-често тази криза настъпва сутрин, защото сутрин има спад на нивото на алкохола в кръвта.

КРИТЕРИЙ 3 – АЛКОХОЛНА АМНЕЗИЯ

При алкохолиците често се случва да не могат да си спомнят какво са правили, как са се държали и какво са говорили, докато са били пияни, тоест в нетрезво състояние. Те също така не помнят къде са били, с кого са прекарвали времето си или колко са пили. Това състояние често се нарича „пауза на филм“ и се появява дори когато алкохолици пият нормалните си количества алкохол.

КРИТЕРИЙ 4 – ДОБРА ПОНОСИМОСТ НА АЛКОХОЛ

Когато алкохолици искат да докажат на другите, че всъщност не са алкохолици, те се оправдават с това, че могат да пият много, без да се напият. Това означава, че няма обикновена, а повишена толерантност на човек към алкохола и точно това е един от основните симптоми на алкохолизма!

След дълги години и продължителна консумация на алкохол се получава напълно обратният ефект – тогава дори няколко чаши питие могат да въведат алкохолика в състояние на опиянение. Това е ясен знак за сериозно физическо влошаване и увреждане на организма поради алкохолизъм, когато най-често възникват въпросите „как да помогнем на алкохолик“ или „как да излекуваме алкохолик„.

Върнете живота си на правилния път

Обадете ни се и си насрочете разговор с нашите лекари

Какво е поведението на алкохолиците?

Може да се каже, че поведението на алкохолиците е проблемно. Освен това в психологията съществува и терминът „алкохолно поведение„, който точно обяснява признаците, маниерите и характеристиките на човек, който е зависим от алкохола. Когато алкохолът поеме контрола над живота на алкохолика, тогава алкохолното поведение се превръща в доминиращ модел на поведение на зависимия.

На първо място, поведението на алкохолика, тоест характеристиките на неговото функциониране, съвпадат с признаците и симптомите на алкохолизма. Следователно, за да познаваме поведението на алкохолиците, на първо място трябва да обърнем внимание дали човекът има развито разстройство при употреба на алкохол.

Следователно поведението на алкохолиците се характеризира със следните черти:

  • Алкохолици не са в състояние да намалят или ограничат количеството алкохол, което пият;
  • Алкохолик има желание да намали пиенето, но всеки път, когато се опита да го направи, завършва с провал;
  • Алкохолици прекарват много време в пиене на алкохол и възстановяване от махмурлук;
  • Алкохолик има неописуемо голямо, интензивно и силно желание за алкохол при всяка възможност (психическа зависимост);
  • Поради злоупотреба с алкохол, алкохоликът пренебрегва или не успява да изпълни ежедневните задължения у дома, на работа, в училище или университета;
  • Алкохолици се държат като продължават да пият, въпреки че този модел на поведение уврежда тяхното здраве, социални отношения, семейни отношения, работа…
  • Алкохолик намалява интензивността или се отказва от всичките си хобита или дейности, които преди са му харесвали, за да може сега да се „наслаждава“ на алкохола;
  • Алкохолици често пият алкохол и злоупотребяват с него в социално опасни ситуации, като например шофиране;
  • Поради прекомерната и продължителна злоупотреба с алкохол, алкохолиците развиват толерантност към етанола, поради което трябва да пият повече и по-често, за да изпитат желаните ефекти. Това е признак на физическа зависимост;
  • Преживяване на симптоми на алкохолна криза поради внезапно спиране на приема на алкохол (гадене, изпотяване, треперене).

Симптоми и поведение на алкохолиците в семейството и към другите

Поведението на алкохолиците към другите в тяхната среда е много симптоматично. Точно по това може да се разпознае дали някой е пристрастен към алкохола. С напредването на степента на алкохолизъм поведението на алкохолиците към околната среда става по-фрапантно, изразено и проблематично.

Има 3 основни черти на характера на всеки алкохолик: МАНИПУЛАТИВНОСТ, СОЦИАЛНА НЕЗРЯЛОСТ и ЕМОЦИОНАЛНА НЕЗРЯЛОСТ!

Тези три характеристики се отнасят за всяка ситуация, независимо дали това е поведението на алкохолика в семейството, тоест дали това е алкохоликът в къщата или отношението на алкохолика към други хора в близост до него.

МАНИПУЛАТИВНОСТ

Алкохолиците в голям брой ситуации манипулират (или поне искат да го правят с) хората в своето обкръжение. Те не признават, че имат проблем с алкохола, а често се шегуват с това, за да си позволят да продължат да се напиват.

Поради невъзможността да видят реалистично нивото си на алкохолизъм, алкохолиците, за да манипулират, използват т.нар. защитни тактики за избягване на изправянето пред реалността.

Следното манипулативно поведение на алкохолиците е включено в защитната тактика:

  • Минимизиране на проблема. Алкохоликът омаловажава всичко, което е свързано с неговото пиене (колко е изпил, колко пари е похарчил за напитки…);
  • Отричане на проблема. Алкохолиците отричат всякакви твърдения, че изобщо има някакъв проблем с пиенето.
  • Рационализиране на нещата. Алкохоликът винаги ще се опитва да оправдае себе си и действията си и най-често това оправдание идва под формата на „околната среда не го разбира и не го разбира“;
  • Проблеми с проектирането. Алкохолиците са склонни да приписват всички грешки, причинени от пиенето, на другите и да представят събитията по този начин („проблемът не е, че той се е сбил пиян, но други са го провокирали да се сбие“);
  • Потискане на проблема. Всички лоши неща, които са им се случили във връзка с пиенето на алкохол, алкохолиците пренебрегват и забравят;
  • Сравнение с други. Алкохолиците често сравняват своите навици за пиене с другите, като винаги казват, че другите също пият (повече), като по този начин се оправдават.

Алкохолиците са склонни да лъжат, за да скрият проблема си. Това е само в началото, докато по-късно алкохолиците лъжат и за най-благоприятните ситуации.

Освен това алкохоликът почти винаги е фокусиран само върху себе си и своите нужди. Поради своето егоистично и егоцентрично поведение алкохолиците поставят алкохола пред всички останали – пред семейството, приятелите и всичко останало в живота! Точно затова алкохоликът не може да види или съчувства на проблемите на другите хора.

Поведението на алкохолика понякога може да бъде изключително арогантно, често убеден, че той знае всичко най-добре и че винаги е прав. В тази връзка алкохолиците са склонни да се хвалят и да дават обещания, които не могат да изпълнят.

СОЦИАЛНА НЕЗРЯЛОСТ

Поведението на алкохолика в семейството или където и да е другаде е такова, че той не знае как да се справи (добре) с множество социални ситуации.

Алкохоликът е безотговорен, не изпълнява задълженията си или небрежно ги изпълнява. Той отказва всякаква форма на подчинение. Той не се интересува от семейни задължения и оставя половинката си да се грижи за тях. Той е небрежен по отношение на работата и колегите. В същото време той вече не се интересува от общуване, тоест от приятелите си.

Алкохолиците не са в състояние да поддържат и запазят спокоен семеен и брачен живот. Тук най-много страдат децата на алкохолиците, като се има предвид, че алкохоликът в къщата не участва в тяхното обучение и възпитание. Той прехвърля отговорността за всички проблеми в семейството върху своята половинка, като омаловажава и подценява значението на нейната/неговата роля.

Човек, който е пристрастен към алкохола, не може да си намери или да запази работа. Представяйки се за всезнайко, алкохоликът пренебрегва и не признава авторитетни фигури. Липсата на авторитет в работата алкохоликът компенсира с агресивност у дома и в семейството. За съжаление това често се превръща в домашно насилие.

Поведението на алкохолиците често е непоследователно, с липса на самодисциплина. С други думи, алкохолиците не заемат твърда и решителна позиция по нито един въпрос. Поведението на алкохолиците в семейството често е импулсивно, което води до дисхармонично развитие на отношенията и невъзможност за нормално функциониране.

Алкохоликът пренебрегва личния си външен вид и хигиена. Освен това, поради тежестта на алкохола, той пренебрегва всички свои семейни, брачни, бизнес и други социални връзки.

ЕМОЦИОНАЛНА НЕЗРЯЛОСТ

Алкохолът, като психоактивно вещество, действа върху мозъка, като предизвиква промени в личността и следователно в емоционалната зрялост на алкохолиците. Алкохолиците смятат, че при тях няма здравословен проблем нито в семейството, нито на работа. Освен това алкохолиците са убедени, че нямат нужда от лечение!

Поради промяната в съзнанието се наблюдава срив на емоционалната интелигентност, поради което алкохолиците често заблуждават себе си и другите. По-конкретно, емоционалната незрялост на алкохолиците се отразява в следните характеристики:

  • Липса на обич и неспособност за изразяване на любов, състрадание или съпричастност към близки хора (семейство, роднини, приятели);
  • Лесно прекъсва съществуващите семейни, приятелски или други социални връзки. Други приятелства са трудни за създаване, още по-трудни за поддържане и той „се разбира най-добре“ с други, които пият с него;
  • В допълнение към повърхностните отношения с хората, алкохоликът е раздразнителен и капризен, склонен към промени в настроението в кратки интервали от време;
  • Бързи и импулсивни реакции, алкохолиците много лесно се дразнят и дразнят дори от дребни неща, поради което са склонни да „пламват“ на мига;
  • Буйно и агресивно поведение – най-често към членове на семейството, където най-много страдат децата на алкохолиците.
  • Алкохолиците често са много, дори патологично ревниви, дори когато няма обективна или оправдателна причина. Понякога това състояние е известно като „алкохолна ревност“.

Живот с алкохолик и алкохолик в къщата

Алкохолизмът никога не е и никога няма да бъде индивидуална болест. Напротив. Това е заболяване, което пряко или косвено засяга най-близките хора на алкохолика, т.е. членовете на семейството му. Семейството най-добре знае колко труден, сложен и несигурен е живот с алкохолика. По-точно, когато в къщата има алкохолик, никога не се знае какъв ще бъде следващият му ход, поради споменатата импулсивност, раздразнителност, агресивност, емоционална незрялост и други подобни.

От алкохолизма в семейството най-много страдат партньорът и децата. Ето защо в почти всяко семейство, където се злоупотребява с алкохол, има някаква форма на домашно насилие – физическо, психологическо, вербално или сексуално!

Повлияни от медиите и стереотипно наложените мнения, хората често смятат, че отговорът на въпроса „как да разпознаем наркоман” всъщност е прост. Например за хероинозависимия мнозина ще кажат, че има мръсен и неугледен външен вид, с разкъсани дрехи и дълга коса. Мнозина биха си помислили, че човек, който злоупотребява с марихуана, има т.нар. дредове и дълга брада. Освен това мнозина ще си помислят, че зависимият от кокаин е по-богат човек, който кара скъпи коли и се облича елегантно.

Ако смятате, че това са симптомите, които характеризират наркомана, тоест ако смятате, че по тези показатели ще разпознаете, че някой употребява наркотици, почти сигурно ще сгрешите.

А именно зависимостта или наркоманията е болест, която не познава дискриминация. Зависимостта може да засегне всеки, независимо от неговия пол, възраст, имотно или социално положение, убеждения и тем подобни. Злоупотребата с наркотици и натрапчивата им употреба със сигурност води до пристрастяване, а това е пътят към унищожаването на индивида и семейството му. От друга страна, съществуват различни видове наркотици, разглеждани от гледна точка на тяхното действие – стимуланти, халюциногени и депресанти. В зависимост от вида на психоактивното вещество, техните вредни ефекти ще се различават и следователно симптомите на наркотична зависимост ще варират.

За съжаление, в голям брой случаи един от съпрузите, който има разстройство, свързано с употребата на алкохол, е съпруг алкохолик. Разбира се, не трябва да пренебрегваме факта, че има жени алкохолици, които поради злоупотребата с алкохол могат да причинят и много семейни проблеми.

Живот с алкохолик е много стресиращ. Ако съпругът е алкохолик, жената е в постоянна тревога и страх какво ще помисли или направи следващият й мъж. Алкохоликът в къщата е свадлив, безотговорен, раздразнителен и нервен, което често води до спорове, битки и разногласия. Партньор на алкохолик вече не може да планира нищо и често остава единственият член на домакинството, който допринася за семейството.

В този смисъл живот с алкохолик става много сложен и изморителен, защото вече не можеш да разчиташ на съпруг, който е алкохолик. Освен със собствените си проблеми, партньорите на алкохолици се борят и с проблемите на зависимия си партньор. Те често трябва да измислят извинения защо съпруг алкохолик (или съпруга алкохолик) отсъства от социално събиране. Или си измислят извинения за отсъствие от работа.

Когато алкохолик присъства в дома, съпругата му често се чувства сама, притеснена, изоставена, уплашена и дори отговорна за действията на алкохолика. Тогава партньорите на алкохолиците често задават въпросите „как да се освободят от алкохолика„, „възможно ли е принудително лечение на алкохолика„.

Клиника МедТим - помощ за лечение на зависимост от алкохол

Алкохолици и признаци, че в къщата има алкохолик

Както казахме, алкохолиците пренебрегват всички други семейни задължения поради консумацията на алкохол. Ако не сте сигурни, следните признаци и поведение може да показват, че в къщата има алкохолик:

  • Алкохолиците често пропускат хранене, за да пият, тоест заместват храната с алкохол.
  • Съпругът алкохолик (или съпругата алкохолик) пие, когато е под стрес, вместо да се справи с това състояние по друг и здравословен начин;
  • Алкохолиците не само се събуждат с махмурлук, но често развиват праг на поносимост към махмурлук. Ако след парти и много пиене симптомите на махмурлук липсват или са много леки, това може да е ясен знак, че в къщата има алкохолик;
  • Нервни, безотговорни и импулсивни реакции, т. е. раздразнителност и агресивност, когато са оставени без алкохол, т. е. когато им е отказан достъп до алкохолни напитки;
  • Пропуски в паметта, които възникват в резултат на пиене;
  • Алкохолик в къщата отрича и не признава да има проблеми с пиенето. Освен това, както посочихме, живот с алкохолик е такъв, че той винаги намира оправдания за своето пиянство (стрес, лош ден, купон, средства за релаксация и сън…);
  • Повечето от плановете на алкохолика се свеждат до пиене на алкохол и той често се кара с партньора си заради алкохола;
  • Алкохолиците крият алкохол (бутилки) из цялата къща, защото не искат другите да знаят за техния навик. Често пият сами и не обичат да бъдат наблюдавани от другите;
  • Живот с алкохолик е труден и сложен, защото алкохолиците са невнимателни и невнимателни към другите членове на семейството. Техният егоизъм и егоцентризъм достига до такава степен, че дори да видят, че нараняват близки хора, алкохолиците продължават да пият;
  • Колеги на работа, семейни приятели и други забелязват, че човек има проблем със злоупотребата с алкохол и казват на съпруга на алкохолика.

Как изглежда връзката с алкохолик?

Подобно на брака с алкохолик, връзката с алкохолик също може да бъде много изморителна, трудна и понякога разстройваща. Ежедневните разочарования и страхове, през които преминава партньорът на алкохолика, могат да го накарат да се запита „струва ли си да остане в тази връзка“, „как да се отърва от алкохола“ или „как да се отърва от алкохолика“.

Когато става въпрос за връзка с алкохолик, е много погрешно да се опитвате да контролирате алкохолика. В най-широк смисъл, единственият контрол, който човек има, е контролът върху себе си, а не над някой друг. В тази връзка е необходимо да знаете как да помогнете на алкохолика, а не как да го контролирате!

Да помогнеш на алкохолик във връзка не означава да се научиш да го контролираш, а да видиш, че не можеш! Ако наистина сте ангажирани да помогнете на партньора си и да спасите връзката си, тогава първата стъпка е да разпознаете и признаете, че има проблем. След като направите това, следващата стъпка е да потърсите професионална помощ и квалифицирана програма за лечение на алкохолизъм!

Понякога не е лесно да видите, че имате брак или връзка с алкохолик. Това не е лесно особено в началото на една връзка или в ранните етапи на алкохолизма. Въпреки това, дори ако партньорът подозира алкохолното поведение на своя избраник, понякога, поради страх да не загуби любим човек, той прави някои неща, които само насърчават злоупотребата с алкохол.

Говорим за следните най-често срещани неща:

  • Даване на пари на алкохолик, поради неговото манипулативно поведение и емоционално изнудване;
  • Признаване, че проблемът съществува, но пълното му игнориране, особено в присъствието на други хора;
  • Извинение или покриване на отсъствието или отсъствието на алкохолик от събитие;
  • Лъжа и нечестност към други членове на семейството или приятели относно състоянието на вашата връзка;
  • Партньорът не се занимава (или съзнателно игнорира) поведението на алкохолика и възможната злоупотреба с други вещества;
  • Ангажиране с поведение, което дава възможност на партньора да злоупотребява с алкохол, предимно за избягване на конфронтация и конфликт с него (съвместно пиене, шофиране в нетрезво състояние…);

Алкохолици и как да разберете, че имате връзка с алкохолик?

Алкохолизмът е сложно, прогресивно заболяване, което има много етапи. Следователно човек не става алкохолик за една нощ, нито симптомите на алкохолизма са еднакви във всеки етап от това заболяване. Казваме това, защото понякога не е лесно да разпознаете, че имате връзка с алкохолик – особено не в началните етапи на развитието на алкохолизма.

Когато става въпрос за връзка с алкохолик, има определени признаци, на които трябва да обърнете внимание, ако подозирате, че партньорът ви пие прекомерно и неконтролируемо.

  • Всичките им социални и житейски дейности се „въртят“ около алкохола;
  • Винаги има причина, ситуация или извинение за пиене, независимо дали са щастливи или ядосани, депресирани или радостни. Алкохолът е начин за алкохолиците да се справят с чувствата си;
  • Не показват признаци на интоксикация, дори ако са изпили повече (ясен индикатор, че е настъпила толерантност към алкохола);
  • Докато продължава да пие, личността на алкохолика започва да се променя. От мълчалив, мил и мил човек, алкохоликът може да стане комуникативен, раздразнителен и агресивен, често реагиращ импулсивно и на най-малката провокация;
  • Връзката с алкохолик е симптоматична, тъй като партньорът по пиенето го прави дори когато не е планирал!
  • Алкохолиците са склонни да казват, че никога повече няма да пият, особено след тежък запой. Въпреки това, веднага щом им се удаде възможност, те променят плановете и първоначалните си решения;
  • Дори любимата им алкохолна напитка да не е налична, това не е проблем за алкохолиците. В такива ситуации алкохолиците посягат към всяка друга силна напитка, която им попадне под ръка;
  • Алкохолиците продължават да пият, дори ако този модел на поведение им е причинил проблеми и неприятности в живота им („припадане“ от алкохол, здравословни, социални или юридически проблеми);
  • Алкохолик във връзка почти никога не излиза с партньора си, постоянно говори, че няма пари, но винаги има време и пари да си купи алкохол;
  • Често се случва алкохолиците да имат фамилна обремененост с това заболяване.

В допълнение към тези признаци има и друго поведение на алкохолиците във взаимоотношенията, на което трябва да обърнете внимание:

  • Изолиране от всички социални събития (не излизане с партньор) и заплахи за самонараняване, когато трябва да се изправи лице в лице с проблемите си;
  • Алкохолик във връзка често обвинява партньора или семейството му за всеки проблем (най-често, за да избегне критика и да обвинява себе си);
  • Заемане на защитна позиция, когато се коментира порокът им; Топло-студено поведение във връзката (има периоди, когато алкохолиците се посвещават изцяло на партньора си, докато в същото време има периоди, когато изобщо не обръщат внимание на партньора си);
  • Връзката с алкохолик често е такава, че човек, който злоупотребява с алкохол, често иска пари или услуги от партньора си. Ако партньорът откаже да го направи, алкохоликът веднага го/я обвинява за своя проблем и липса на ресурси;
  • Алкохолик във връзка или брак, както посочихме, често е манипулативен и най-доброто доказателство за това е, че той най-вече действа като жертва в цялата история;
  • Водещ двойнствен живот. Алкохолиците или пият сами, или имат своя специфична компания, в която го правят. Докато е с партньор, алкохоликът обикновено не пие. Въпреки това, алкохоликът винаги намира време да бъде с обществото и хората, с които пие, изолирайки партньора си от тях.

Ако забележите тези и подобни признаци и искате да помогнете на партньора си, знайте, че принудително лечение на алкохолици никога не е решение. Необходимо е да говорите с него, да се опитате да го разберете и да се обърнете към професионалисти, които ще знаят как да помогнат на алкохолик, т.е. които знаят надеждни и квалифицирани методи за лечение на алкохолизъм.

Най-много страдат децата на алкохолиците!

Израстването в семейство, в което единият или и двамата родители са алкохолици, може да има дълбок ефект върху развитието на детето и живота му като цяло. Децата на алкохолици, в резултат на злоупотреба с алкохол от техните родители, могат да изпитват дългосрочни проблеми, които могат да продължат дори в зряла възраст.

Животът в хаотично и дисфункционално семейство може да накара децата на алкохолиците да развият определени дезадаптивни черти на характера, които по-късно могат да доведат до проблеми в отношенията с хората. По същия начин тези черти могат да имат значително отрицателно въздействие върху цялостното психологическо и физическо благополучие на детето.

Проблемното родителско поведение може да има постепенно или кумулативно въздействие върху развитието на детето. Семействата, в които съпругът е алкохолик (баща) или съпругата е алкохолик (майка), често показват определени модели на поведение, които се предават на децата, вербално или невербално.

Въпреки че всяко семейство е уникално в това отношение, децата на алкохолици могат да преживеят, възприемат и приемат тези модели на поведение по следните начини:

  • Избягване да сеговори за семейни проблеми с другите. Израстването в дома на алкохолик може да накара детето да мисли, че е недопустимо да говори за чувствата и проблемите си с другите, тоест, че тези проблеми трябва да останат в семейството.
  • Непоказване на емоции по открит начин. Децата на алкохолици често чувстват, че не са получили валидация, тоест потвърждение на емоциите си от родителите си. Често детето на алкохолик дори няма възможност да говори с родителите си за емоциите си.
  • Ограничаване на комуникацията с другите. Родителската среда, поради злоупотребата с алкохол, често е непредсказуема. Поради това детето на алкохолик често не знае дали думите или действията му ще имат положителни или отрицателни последици, поради което може да намали комуникацията с другите до минимум.
  • Работа, която носи полза на другите. Децата на алкохолиците, поради неразбирането на родителите си, често смятат, че техните нужди и желания са маловажни. И обратното – ако се грижи за себе си, то това се счита за егоизъм и егоцентризъм.
  • „Прави каквото ти казвам, а не както аз правя“. Въпреки че родителят алкохолик не дава добър пример на детето си, той му нарежда да не прави същото.
  • Избягване на конфликт. Децата на алкохолици, растат в дом с родители алкохолици, може да научат, че конфронтацията с техните родители ще доведе до спорове, конфликти или други непредсказуеми реакции. Следователно детето на алкохолика е научило, че е по-добре да избягва конфликтите. Някои родители може дори да са използвали конфликта като извинение за пиене, карайки детето да се чувства виновно, че е „накарало“ баща си или майка си да пие.

Какви проблеми развиват децата на алкохолиците?

Децата на алкохолиците, поради пороците на техните родители, могат да развият многобройни и широкообхватни проблеми в живота.

Статистиката показва, че цели 80 процента от всички алкохолици идват от семейства, в които родителите също са били алкохолици! Дъщерите от алкохолни бракове най-често се женят за алкохолици! По същия начин 50 процента от децата, потърсили помощ от психолог или психиатър, имат поне един родител алкохолик!

Децата на алкохолици в предучилищна възраст мокрят леглото по-дълго. Имат страх от тъмнината, често са неспокойни, гризат ноктите си и същевременно имат тикове, тоест неблагоприятни мускулни потрепвания, най-често по лицето. Възможни са и хранителни проблеми, както и астма.

Децата на алкохолици в юношеска и по-напреднала възраст могат да развият други проблеми. Всички тези проблеми могат да бъдат разделени на три групи: психологически разстройства, проблеми в училище и социално адаптивни проблеми.

1) Психични разстройства при деца на алкохолици

  • Трудности при формиране на собствена идентичност;
  • Чувство за безполезност, нисък праг на самочувствие;
  • Емоционална нестабилност, с чувство на безпокойство, страх и тревожност;
  • Нерешителност, непостоянство и свръхчувствителност към определени ситуации;
  • Липса на самочувствие, липса на независимост;

2) Деца на алкохолици и проблеми в училище

  • Лоши резултати и лоши оценки, поради липсата на истинска родителска атмосфера в къщата;
  • В практиката има и обратни случаи – когато децата на алкохолици често отбелязват отлични резултати в училище, като компенсация за семейния провал;

3) Социално-адаптивни проблеми

  • Агресивност и антисоциално поведение (по-характерни за младите мъже);
  • Социално изключване, изолация, интровертност (по-характерни за момичетата);
Има най-общо казано 4 фактора, които влияят върху възникването на всички проблеми при деца на алкохолици.

НЕСТАБИЛНОСТ НА СЕМЕЙНИТЕ ОТНОШЕНИЯ

В отношенията родител-дете атмосферата често е токсична, непредсказуема, трудно поносима, независимо дали родителят е пиян, с махмурлук или трезвен. Дете на алкохолик често се намира между надеждата (обещанието на родителите да не пият повече) и разочарованието (неизпълнение на обещанието).

ПРЕНЕБРЕГВАНЕ И ОТХВЪРЛЯНЕ

Децата на алкохолиците в повечето случаи са пренебрегвани от техните родители, които пият. Не са редки случаите обаче, когато другият родител, който не пие, е претоварен от жена си (съпруг алкохолик или съпруга алкохолик) и неговите проблеми, така че няма сили да се занимава с детето си.

Има и случаи, когато родителят, който не пие, се опитва твърде много да се грижи за децата си, искайки да ги защити твърде много. Това може да попречи на растежа на детето и по-късно на независимостта му.

НЕСТАБИЛНОСТ НА ПСИХОЛОГИЧЕСКАТА АТМОСФЕРА

Децата на алкохолиците израстват в психологическа среда, която е непредсказуема, емоционално нестабилна и обременена с конфликти. В такава атмосфера липсва безопасността и защитата, от които се нуждае детето. При тези обстоятелства децата на алкохолици често могат да копират родителите си и да изпадат в конфликти.

Освен това техните импулсивни реакции в конфликти с връстници често могат да бъдат разрушителни.

РАЗСТРОЙКА НА РОДИТЕЛСКИЯ МОДЕЛ

Всяко дете има нужда от социално зрели и съвместими родители, а не само биологични родители, които формално участват в отглеждането, възпитанието и обучението на децата. В този смисъл децата на алкохолиците приемат напълно погрешен и нарушен родителски модел на поведение, тоест модел за подражание.

Точно затова децата на алкохолици често могат да бъдат много объркани, защото не знаят как да се държат, как да реагират, какво да очакват от другите и какво се очаква от тях. Момчетата имат грешна представа кой трябва да бъде баща и как трябва да се държи мъжът. Момичетата имат изкривена представа за това как трябва да изглежда една пораснала жена – бъдеща майка.

Алкохолици и характеристики на децата на алкохолици

Децата на алкохолиците могат да развият определени черти или да поемат определена роля, за да „оцелеят“ в семейната ситуация от детството. Има определени стереотипни роли, които децата на алкохолици често могат несъзнателно да приемат – изкупителна жертва, спасител, герой или болногледач.

Тези роли илюстрират потенциално различни пътища на развитие (понякога вредни), които децата на алкохолици могат да поемат, в отговор и реакция на натиска и средата в техния дом.

Например, деца на алкохолици, които възприемат личностни черти, подобни на стереотипната роля на „спасители“, често могат да почувстват необходимостта да се намесят по време на криза в семейството си в опит да „поправят“ нещата. По същия начин, дете на алкохолик, което поема ролята на „болногледач„, често иска да се увери, че първо са задоволени нуждите на родителя, а след това неговите собствени. Дете, което поема ролята на „изкупителна жертва„, означава, че поема вината за лошите неща, които се случват, които обикновено не са по негова вина.

Важно е да се разбере, че тези роли служат като опростени термини, докато децата на алкохолици могат да проявяват различни и комбинирани форми на поведение и черти.

Една от най-често срещаните черти при децата на алкохолици е чувството за свръхотговорност. Това означава, че тези деца често се чувстват отговорни за неща, които са извън техния контрол. Свръхотговорността може да се развие особено, ако другият родител, който не пие, не е поел ролята на възрастен и отговорен човек при отглеждането на детето.

Други общи характеристики на възрастни деца на алкохолици включват:

  • Неспособност за доверие в другите и себе си (недоверие към другите);
  • Състояние на повишено напрежение и бдителност в социалните взаимодействия (свръхбдителност);
  • Свръхчувствителност към чужди коментари;
  • Перфекционизъм и желание за постигане на високи цели;
  • Избягване на конфликти, физическо или емоционално оттегляне от стресови ситуации;
  • Чувство на откъснатост от собствените си чувства на гняв;
  • Изразено чувство за бягство от реалността;
  • Всичко или нищо, черно-бяло мислене. Хората, обстоятелствата и събитията се разглеждат поляризирано – или всички са добри, или всички са лоши;
  • Намалена способност за справяне с негативните емоции на другите;
  • Създаване на кризи и критични ситуации, когато ги няма;
  • Ниско самочувствие и чувство за неадекватност.

В допълнение към всичко това децата на алкохолици могат да имат трудности при изразяването на емоциите си и формирането на собствена идентичност. Изследванията показват, че децата на алкохолици в по-зряла възраст имат по-високи нива на стрес, както и склонност да се изправят много по-трудно в стресови ситуации.

По същия начин децата на алкохолици са по-склонни да бъдат тревожни и депресирани. Също така възрастните деца на алкохолици често са склонни да изпитват по-високи нива на емоционални проблеми. В същото време те са изложени на по-висок риск от развитие на алкохолизъм по-късно в живота.

Неманя

Мениджър за български

Ние сме Ви достъпни по всяко време!

Колко живеят алкохолиците?

Алкохолизмът е тежко и сериозно заболяване, което съкращава живота на алкохолиците. И така, вярно е, че хроничните алкохолици живеят по-малко, тоест по-кратък живот в сравнение с хората, които изобщо не пият, тоест, които пият умерено и в социално и здравословно приемливи количества. Ето защо тук възниква въпросът – колко живеят алкохолиците?

А именно алкохолът е токсин, който нанася сериозни щети на организма, особено ако се пие в големи количества. Последицата от това е поредица от здравословни проблеми, заболявания и заболявания, които съкращават живота на алкохолиците.

Консумацията на алкохол е отговорна за цели 134 милиона години живот, коригирани спрямо увреждането. Това е комбинация от броя на загубените години живот (поради смърт) и годините живот на хората, които са живели по-малко (поради болести, наранявания…).

Точните цифри за очакваната продължителност на живота на алкохолиците варират и са наистина трудни за определяне. Едно проучване установи, че хората, които пият повече от 25 напитки седмично, имат по-кратка продължителност на живота с четири до пет години! Също така, проучването предполага, че хората, които са били хоспитализирани за нарушения, свързани с употребата на алкохол, са имали очаквана продължителност на живота, която е била с 24 до 28 години по-кратка от общата популация.

На въпроса „колко живеят алкохолиците“ някои изследвания дават отговор, че животът на алкохолика се скъсява с 15 години! Това означава, че средната продължителност на живота на алкохолика е 55 до 60 години, което е унищожително!

Въпреки това, продължителността на живота на алкохолика варира драстично в зависимост от факторите, които влияят на нейното скъсяване. Редовното, натрапчиво и дългосрочно пиене увеличава риска от животозастрашаващи заболявания и състояния. Това са само някои от потенциалните съкращаващи живота проблеми, които могат да възникнат от алкохолизма.

  • Злополуки, т.е. злополуки с фатален изход (ПТП);
  • Сърдечно-съдови проблеми, като инсулт;
  • Чернодробни заболявания от алкохол;
  • Панкреатит;
  • Рак;
  • Самоубийство;
  • Ускорено стареене;
  • Значително отслабена имунна система;

Колко живеят алкохолиците и средната продължителност на живота на алкохолиците

Да се върнем към изследването, което заключава, че алкохолиците живеят с 24 до 28 години по-малко от средното население. Същото проучване установи, че хората с разстройства, свързани с употребата на алкохол, имат по-висока смъртност от всички причини за смърт, от всички медицински състояния, от болести и от самоубийство.

Заключението от това изследване е, че хората, които трябва да бъдат хоспитализирани поради отрицателните последици за здравето от алкохолизма, обикновено имат средна продължителност на живота от 47 до 53 години за мъжете и 50 до 58 години за жените.

В отделно проучване беше открито също, че хората, които пият прекомерни количества алкохол, имат по-кратка продължителност на живота дори след достигане на 40-годишна възраст! Продължителността на живота им беше съкратена с 4 до 5 години.

Жените алкохолици - Как се различават от мъжете алкохолици?

В миналото злоупотребата с алкохол и алкохолизмът обикновено се разглеждаха като проблеми, доминирани от мъжете. Разбира се, това не е похвален факт, но е шокиращ фактът, че днес голяма част от жените също се борят с алкохолизма. Въпреки че алкохолът има до голяма степен еднакво опустошителен ефект както върху мъжете, така и върху жените, жените алкохолици се различават по един начин по отношение на ефектите на алкохола върху тях.

Степента на алкохолизъм сред жените по-специално започва да нараства след края на Втората световна война. Причината за това са културните и социално-феноменологичните промени, които насърчават жените от всички възрасти да пият.

Консумацията на алкохол стана по-приемлива за жените, когато започнаха да работят в офиси и други работни места, традиционно запазени за мъжете. Също така, тогава жените започнаха да придобиват финансова независимост и имаше промяна в стереотипите за това какво могат и какво не могат да правят жените.

Трябва да се отбележи и агресивното маркетингово влияние на много производители на напитки, които започнаха да изобразяват в рекламите си жени, които пият по-независимо и смело.

Статистиката показва, че жените най-често стават алкохолици на възраст между 35 и 39 години. Жените алкохолици много умело крият своя порок и пристрастеност към това вещество.

Въпреки че мъжете са по-податливи на алкохолизъм, жените са склонни да го развиват по-бързо от мъжете. Причината се крие във физиологичната структура и анатомия на жената. А именно, средностатистическата жена може да изпие същото количество алкохол като един мъж. Алкохолът обаче влияе по-силно и по-бързо на жените, тъй като жените тежат средно по-малко от мъжете.

В резултат на това жените могат да развият алкохолна зависимост по-бързо от мъжете.

От друга страна, жените алкохолици избират лечение на алкохолизъм по-често от мъжете. По-точно, жените алкохолици са по-склонни да търсят професионална помощ за отказване от алкохола. Социално по-приемливо е жените да бъдат открити и честни с чувствата си, отколкото мъжете. Именно тази черта на характера позволи на жените да изразят нуждата си от медицинско лечение.

Защо жените стават алкохолици?

Има много причини, поради които жените могат да станат алкохолици в даден момент от живота си. Най-общо казано, жените стават алкохолици, защото могат да бъдат отбягвани от множество преживявания или житейски ситуации.

Някои от причините за развитието на алкохолизъм при жените са следните:

  • Разведените или никога неомъжените жени са по-склонни да пият от омъжените жени;
  • Ако една жена има връзка или брак с алкохолик, има по-големи шансове тя самата да стане алкохолик;
  • На някои жени им е трудно да поддържат приятелства или романтични връзки. Те са по-склонни да пият сами, което е ясен признак на алкохолизъм, ако се повтаря често, самостоятелно и неумерено пиене на алкохол;
  • Жените, които са били жертви на сексуално насилие или злоупотреба в детството (или в зряла възраст), са по-склонни да развият разстройство, свързано с употребата на алкохол, за да „намалят“ или „избегнат“ болката;
  • Жените, които имат семейна обремененост с алкохолизъм, са изложени на по-голям риск от развитие на алкохолизъм;
  • Проблемите с психичното здраве (тревожност и депресия) могат да доведат до повишен риск от изпадане в зависимост от алкохола. Едно популационно проучване установи, че жените, които са депресирани, имат по-висок риск да станат алкохолици;
  • Жените, които пият, за да се справят със стреса в живота, могат да станат алкохолици. За съжаление, средната жена днес е изправена пред голям брой задължения, които многократно причиняват стрес;
  • Значително отслабена имунна система;

Жените алкохолици могат да бъдат майки, дъщери, учителки, директори на банки и други институции, домакини и други подобни. Алкохолизмът не прави разлика по професия, възраст и социално положение.

Какви проблеми могат да имат жените алкохолици?

За съжаление, натрапчивото и неконтролирано пиене се превърна в истинска „епидемия“ в световен мащаб и нарастващ проблем за жените. Прекаляване с алкохол при жените се дефинира като консумация на 4 или повече напитки за по-малко от 2 часа.

Независимо дали жените алкохолици се напиват за кратък или дълъг период от време, злоупотребата с алкохол може да доведе до множество здравословни и други рискове:

  • Увреждане и заболяване на черния дроб;
  • Гадене;
  • Дехидратация;
  • Намалено рационално мислене, т.е. намалена способност за разсъждение;
  • Вземане на лоши решения;
  • Безразсъдно и рисково поведение;
  • Шофиране в нетрезво състояние и проблеми със закона;
  • Вземане на лоши финансови решения, задлъжняване;
  • Алкохолно отравяне;
  • Смърт.

В допълнение към всичко това жените алкохолици, поради порока си, могат да страдат от здравословни проблеми, характерни само за жените. Следователно става дума за рискове за здравето, свързани с алкохолизма, които не могат да засегнат мъжете, а само жените.

Нека да видим какви са тези заплахи за здравето.

Рак на гърдата

Жените алкохолици, т.е. жените, които консумират големи количества алкохол, са изложени на по-висок риск от рак на гърдата. Многобройни проучвания показват, че. А именно, консумацията на алкохол повишава нивата на естроген и други хормони, които са свързани с хормонални рецептори, положителни за рак на гърдата.

По същия начин алкохолът може да увеличи риска от рак на гърдата, като уврежда ДНК в клетките.

В сравнение с жените, които изобщо не пият, жените алкохолици, които пият три алкохолни напитки седмично, имат 15% по-висок риск от рак на гърдата. Изчислено е, че този риск се увеличава с още 10 процента за всяко допълнително питие, което жените алкохолици пият редовно всеки ден.

Също така, момичета и тийнейджъри на възраст от 9 до 15 години, които пият три до пет питиета седмично, имат три пъти по-висок риск от развитие на доброкачествени бучки в гърдите. Трябва също така да се отбележи, че някои видове неракови бучки, бучки или удебеления на гърдите са свързани с риска от по-късно развитие на рак на гърдата.

Според едно проучване дори няколко алкохолни напитки седмично (три до четири) са достатъчни, за да увеличат риска от рецидив на рак на гърдата при жени, диагностицирани с това заболяване в ранен стадий.

Фетален алкохолен синдром

Консумацията на алкохол по време на бременност създава невероятно висок риск от дългосрочни здравословни проблеми за нероденото бебе.

Това е един от най-сериозните проблеми днес! Средно една от 10 бременни жени пие, докато една от 50 бременни пие неумерено, съучастнически и прекомерно!

Разстройствата при деца, причинени от алкохолизъм на майката, т.е. консумация на алкохол по време на бременност, са известни като фетални алкохолни спектърни нарушения. Някои от забележимите характеристики на децата с това разстройство са:

  • Размер на главата, който е по-малък от средния размер;
  • Абнормни и силно асиметрични черти на лицето;
  • Лоша координация;
  • Затруднено фокусиране и концентрация;
  • Проблеми със зрението или слуха;
  • Проблеми с теглото;
  • Трудности в обучението;
  • Сърдечни заболявания;
  • Хиперактивност;
  • Говорни и езикови дефекти;
  • Интелектуални затруднения и по-нисък IQ;
  • Проблеми с жизненоважни органи, като бъбреци, сърце или кости.

Други рискове за здравето на жените алкохолици

В допълнение към всичко по-горе, жените алкохолици също са изложени на риск от следните здравословни проблеми:
  • Алкохолен хепатит;
  • Сърдечни заболявания;
  • Мозъчно увреждане;
  • Проблеми с психичното здраве;
  • Чернодробни заболявания от алкохол;
  • Травматични наранявания;
  • Няколко форми на рак.

Как да се излекува алкохолик? Как да помогнем на алкохолик?

Въз основа на всичко казано по-горе може да се заключи само едно – алкохолизмът във всяко отношение разрушава, опустошава и разрушава живота на индивида и неговата среда. Въпреки това, макар и опустошителен във всяко отношение, алкохолизмът е болест, която не е нелечима! Ето защо възникват въпросите – как да помогнем на алкохолик, тоест как да излекуваме алкохолик?

Факт е, че да се откажете от алкохола сами е много трудно, непоносимо и дори невъзможно. Когато алкохоликът се опитва да се откаже от алкохола, изкушението от всяко ново питие е изключително голямо. Именно това е основният фактор, който затруднява и практически прави невъзможно спирането на алкохолиците. Ето защо зависимите или техните близки често се питат – как да се освободят алкохола?

Едва когато осъзнаят това, започва търсенето на адекватни програми за лечение. Добрата новина е, че има много възможности и варианти за безопасно, сигурно и качествено лечение на алкохолизъм и спиране на алкохола веднъж завинаги.

Затова, ако се запитате „как да излекуваме алкохолик“ или „как да помогнем на алкохолик“, отговорът е – „MedTiM“! Нашата специализирана болница за лечение на зависимости е модерна клиника, оборудвана по световни стандарти. Нашите международно признати лекари имат десетилетия опит в лечението на всяка форма на зависимост – включително алкохолизъм!

Успяхме да отхвърлим и най-взискателните пациенти от алкохола по света. Това са пациенти, които не могат да функционират и ден без алкохол и чието пълно излекуване е най-голямото удовлетворение за нас, както и доказателство за качеството на нашите лечения.

Благодарение на иновативни методи, индивидуален подход и прилагане на медицински доказани лечебни методи, алкохолизмът ще се превърне само в вашето грозно минало!

Лечение на алкохолизъм в специализирана клиника

С лекарство против алкохолизъм се отървете от алкохолизма в клиника "MedTiM" за 14 дни!

Лечението на алкохолизъм в болница „MedTiM“ включва холистичен подход, който включва психологическа, фармакологична и социална програма за лечение.

Това, което прави клиника „MedTiM“ уникална е напълно БЕЗОПАСНАТА и БЕЗБОЛЕЗНЕНА детоксикация на организма на пациента от всякакви следи от алкохол. Почистването или детоксикацията на тялото не само помага за предотвратяване на рецидив на алкохола, но и разрешава всички симптоми на алкохолна криза – без болка и дискомфорт! Освен това детоксикацията в клиника „MedTiM“ помага на организма на пациента да изхвърли всички вредни алкохолни продукти по по-бърз и безопасен начин!

След приключване на лечението и детоксикацията всеки пациент преминал процедури за лечение на алкохолизъм получава уникални хапчета за алкохолизъм! Това е уникален течен имплант, тоест инжекция с дисулфирам, която дава възможност за период от време, през който пациентът е напълно защитен от всички последствия на алкохола. Ефектът от инжектирането на дисулфирам продължава 28 дни, след което пациентът трябва да получи отново същата доза през следващите 28 дни.

През този период пациентът има шанс с помощта на нашите психиатри, психотерапевти и психолози да реши всички проблеми, които могат да създадат желание за повторно пиене. Просто този уникален алкохолен блокер дава достатъчно време на пациента да намери вътрешна енергия и сила да отхвърли алкохола завинаги!

Благодарение на нашето хапче против алкохолизъм, което даваме на пациентите, те получават невероятна възможност да се върнат към щастлив и здравословен живот – без желание да пият алкохол! Именно в това се изразява ефективността на това лекарство против алкохолизъм, защото осигурява необходимата защита в трудния период на рехабилитация и ресоциализация след стационарно лечение.

И най-важното – резултатът от хапчета против алкохолизъм се вижда веднага! Прилагаме тази процедура успешно от много години и се е доказала като много ефективно, надеждно, доказано и безопасно решение в програмата за лечение на алкохолизъм!

Защо трябва да се лекуват алкохолици в клиника "MedTiM"?

Хапчето, тоест антиалкохолният блокер в клиниката „MedTiM“ играе една от най-важните роли в създаването на пълно отвращение към всяка алкохолна напитка. Когато алкохолиците, поради този блокер, спрат да пият, те ще бъдат по-мотивирани да преодолеят всичките си житейски пречки по-лесен и здравословен начин!

Но това, което трябва да се подчертае е, че хапчета против алкохолизъм не са достатъчни само по себе си, за да се постигне пълен капацитет и успех на лечението. Именно затова всички пациенти в нашата клиника преминават цялостна програма за лечение, която включва: детоксикация, фармакотерапия, физикална рехабилитация, психотерапия и психостабилизация, както и амбулаторно лечение.

След цялостно лечение в клиника „MedTiM“, пациентът ще бъде готов за нов, по-здравословен и щастлив живот без алкохол!

Алкохолизмът и желанието за алкохол минават!

На първо място, апетитът на пациента ще се нормализира, докато качеството на съня също ще се подобри. Безпокойството, възбудата, агресивността, безпокойството и раздразнителността бавно ще изчезнат. Най-хубавото е, че тялото на пациента, без влиянието на алкохола, ще започне да произвежда нормални количества допамин, серотонин и ендорфини. Следователно пациентът ще може отново да се наслаждава на хобитата си, както и да се върне към интересите си.

С други думи, желанието и нуждата от консумация на алкохол ще изчезнат, а алкохолната зависимост ще остане в миналото.

Пациентът ще развие отвращение и негативно отношение към алкохола

На второ място, пациентът ще може да контролира своите действия и действия. Тоест алкохолът вече няма да диктува начина и темпото на живот на пациента. Човек ще развие пълно отвращение към всяка алкохолна напитка. Всеки контакт с алкохола у човека ще събуди лоши спомени, което ще направи отвращението към алкохола още по-силно и по-голямо.

В допълнение, характерът на пациента ще се засили. С други думи, пациентът напълно ще отхвърли този разрушителен порок, като в същото време възприема здравословен начин на мислене и ценностна система.

Хапчета за алкохолизъм като допълнителна защита дори след напускане на клиниката

Когато дадем на пациента лекарство против алкохолизъм, чрез инжектиране на дисулфирам течен имплант, ако се консумира, алкохолът няма да има никакъв приятен и положителен ефект. За разлика от това, хапчета против алкохолизъм имат такъв ефект, че ако пациентът консумира алкохолни напитки под въздействието на този блокер, той ще почувства всички неприятни симптоми, подобни на тези на махмурлука (главоболие, гадене, повръщане, заядливост…).

Освен импланти, след изписване от болницата ние предоставяме на всеки пациент и уникална подкрепа в периода на адаптация под формата на амбулаторно лечение с продължителност 12 месеца.

Пациентът ще бъде готов за нов, по-здравословен и щастлив живот!

Груповите, когнитивно-поведенческите, системно-семейните и индивидуалните терапии ще помогнат на пациента да разбере по-добре причините за проблемите си. Така ще му бъдат по-ясни всички нежелани последствия от пиенето на алкохол. Пациентът ще започне да се бори с алкохолизма на съзнателно и подсъзнателно ниво!

СВЪРЖЕТЕ СЕ С НАС ПО ВСЯКО ВРЕМЕ, 24/7! ВРАТАТА НА НАШАТА БОЛНИЦА ВИНАГИ Е ОТВОРЕНА ЗА ВАС!

Благодарение на това то ще се научи как по-добре да разбира и как да се справя по-ефективно с проблемите и паническите си атаки. Комуникативните умения ще се подобрят и в същото време ще се подобри способността за рационално и логично мислене. Пациентът ще приеме себе си и своята личност, ще се обикне отново. Точно затова той ще иска да коригира отношенията с хора, които са били увредени от разстройства, свързани с употребата на алкохол.

Болницата за лечение на зависимости „MedTiM“ ще помогне на Вас или Ваш близък да се отървете от алкохолизма веднъж завинаги! Ние знаем как да излекуваме алкохолик, знаем как да помогнем на алкохолик. Ще ви накараме да се гордеете с мъжа, когото виждате в огледалото.

Преглед на съдържанието

Научете всичко за зависимостите и други психични проблеми